Děkan ECON MUNI slavnostně otevřel zelenou střechu

6. 5. 2024 Jana Sosnová

Čerstvě revitalizovaná zelená střecha osvěží prostor fakulty. | Foto: Daniel Pospíchal

Nová zelená střecha na budově ECON MUNI přispěje ke zlepšení životního prostředí a bude mít pozitivní vliv na duševní zdraví studujících i zaměstnanců. Její obnova trvala několik měsíců a první návštěvníci se na ni podívali v pondělí 29. dubna.

Zelená střecha na budově Ekonomicko-správní fakulty MU je víc než jen moderní architektonický prvek. Ochlazuje okolní prostředí, zadržuje vodu a pomáhá zlepšovat psychickou pohodu lidí. Kromě toho snižuje hlučnost a prašnost a funguje jako tepelná izolace. Zájemci z řad studujících a zaměstnanců měli možnost novou zelenou střechu, jejíž obnova trvala více než půl roku, poprvé navštívit v pondělí 29. dubna.

„Možnost revitalizovat zelenou střechu jsme velmi přivítali. Souzníme s cíli Masarykovy univerzity v oblasti udržitelnosti a jsme si vědomi, že budova naší fakulty v této oblasti trpí neduhy typickými pro budovy své doby,“ vysvětluje děkan ECON MUNI Jiří Špalek. Podle něj zelená střecha nejen zlepšuje energetickou bilanci fakulty, ale nabízí také netradiční prostor vhodný pro výuku a relaxaci. „Zajímavým benefitem je i poutavý výhled na areál výstaviště a Kamenný vrch,“ doplňuje děkan.

Návštěvníci a návštěvnice nové zelené střechy se mohli zapojit do kreativního workshopu pletení věnců, který uspořádalo ekologické centrum Lipka. Seznámili se také s projektem jako takovým a všemi výhodami, které zelená střecha přináší. Zájemci a zájemkyně se mohli zúčastnit také dvou soutěží. Ti, kteří si s sebou přinesli vlastní nádobu na podávané nápoje, byli zařazeni do slosování. Kromě toho se lidé mohli zúčastnit také fotosoutěže – stačilo se vyfotit na nové zelené střeše a označit fakultu ve stories na Instagramu nebo Facebooku. Výherci a výherkyně získali dárkové předměty z univerzitní kolekce.

Obnova zelené střechy je v souladu s akčním plánem, který cílí na zlepšení kvality ovzduší v Brně. Na jeho aktualizaci se podíleli i vědci a vědkyně z ECON MUNI a zahrnuje mimo jiné i posilování a podporu zeleně v městské zástavbě. Rekonstrukce zelené střechy na budově ECON MUNI byla uskutečněna v rámci projektu „Zelená střecha na budově ESF MU“ podpořeného Norskem prostřednictvím Norských fondů (výzva STAVANGER).

Přehled všech článků