Evropský týden udržitelného rozvoje na MU

18. 9. 2023 - 8. 10. 2023

Masarykova univerzita se v souladu se svými hodnotami rozhodla, spolu s ostatními veřejnými vysokými školami sdruženými do projektu UNILEAD, zapojit do tzv. Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR). Během každoročního ETUR se koná celá řada akcí a aktivit s cílem zvýšit povědomí o udržitelném rozvoji a naší udržitelné budoucnosti. V letošním roce připadá samotný ETUR na termín 20. až 26. září 2023, nicméně "počítají" se do něj akce, které spadají do období 18. září až 8. října 2023. Níže naleznete jak pozvání na rozšířenou nabídku vegetariánských a veganských jídel do Vaší menzy, tak i seznam akcí, které se na MU v rámci ETUR konají. Díky, že se zajímáte!

Udržitelnější jídlo ve Vaší Menze

Správa kolejí a menz MU si pro Vás ve dnech 18. - 26. 9. 2023 připravila rozšířené udržitelnější menu s nabídkou alespoň tří veganských a jednoho vegetariánského jídla (vedle tradiční nabídky).

Zároveň, v souladu s Paterem strávníka, je ideální pro objednání využít systém Webkredit/Mobilkredit, díky kterému budete mít zaručeno Vámi objednané jídlo a zamezíte plýtvání spojenému s jeho případně zbytečnou přípravou!

Jídelníček Chci vědět víc!

Přehled akcí na MU konaných v rámci ETUR

 

Název akce

O co jde?

Kde?

Kdy?

Udržitelné menzy

Rozšířená nabídka veganských a vegetariánských jídel a doplňková informační kampaň, (sezónní jídelníček, regionální dodavatelé, prezentace omezování odpadů aj.)

Ve vaší menze

18. - 26. 9.

Festival inkluzivní kultury

"Otvíráme diskuzi o tom, jak má vypadat inkluzivní společnost." Festival zahrnuje dílny, divadelní představení, výstavy a mnoho dalšího. Přesvědčte se sami!

PdF MU

7. 9. - 17. 10.

Jak může udržitelnost v digitalizaci šetřit čas a peníze?

Přijďte na přednášku Jiřího Marka, odborníka na otevřenou vědu z Masarykovy univerzity, kde vysvětlí, jak „otevřené“ technologie a inovace pomáhají ve veřejné sféře a vzdělávání... a šetří nám čas i peníze. Přednáška proběhla online, záznam k dispozici zde

Online + záznam do 8. 10. 2023

(ÚVT MU)

26. 9. v 15.30

Jak využít data pro vynikající univerzitní práci?

Máte na obzoru psaní bakalářky či diplomky a chcete, aby vaše práce vynikla?  Specialista na prostorová data Martin Dvořák, který stojí za projektem DATA BRNO, představí základy práce s daty. Na praktických příkladech uvidíte, jak data využívá Magistrát města Brna ve svém rozhodování, aby zajistil dlouhodobou udržitelnost městských projektů. Zjistěte, jak posunout vaši vědeckou práci na novou úroveň! Přednáška proběhla online, záznam k dispozici zde

Online + záznam do 8. 10. 2023

(ÚVT MU)

20. 9. v 10.00

40 let RECETOX: Na cestě za zdravější budoucností - výstava posterů

Výstava představuje historii výzkumného centra RECETOX a jeho činnost. Zahájení výstavy 21.9. od 15 hodin. V 15.30: řeč Jany Klánové, následně prohlídka biobanky a laboratoří. RECETOX (PřF v UKB) od 21. 9. od 15.00

Studenti - záchranáři - ocenění děkanem fakulty

Ocenění ZZS JMK studentů Zdravotnického záchranářství za zásah při mimořádné události nehody na D2 - společenská odpovědnost. LF MU 26. 9.

Knižní burza spojená s grilováním děkana

Burza odborných i beletristických publikací bude probíhat po celý den a bude spojena s odpoledním/večerním neformálním grilováním děkana. Farmaceutická fakulta 25. 9.  

Sbírka pro neziskovou organizaci Medici na ulici medicinaulici.cz

Bude probíhat sbírka zdravotnického materiálu a potřeb pro ústní hygienu.  Farmaceutická fakulta 18. 9. - 8. 10. 

Zelená střecha na Veslařské

Otevření zrekonstruovaného areálu pro zvané a zaměstnance FSpS po registraci Veslařská 183  18. 9.

Zahradní slavnost na Kotlářské 2023: Zahájení akademického roku

Srdečně zveme všechny naše studenty i zaměstnance na Zahradní slavnost do parčíku na Kotlářské. Těšit se můžete na udělení cen PřF MU. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Lidová hudba Za Oponou. Navštívit můžete Botanickou zahradu, se skleníky i s výstavou soch studentů FAVU VUT v zahradě a také si můžete prohlédnout výstavu v „Galerii na schodech“ v budově děkanátu.
Kotlářská 2 (PřF MU)   18. 9. ve 14.00

Sochy mezi květy 2023

Již 6. ročník oblíbené výstavy děl studentů sochařství atelieru Socha 1 Fakulty výtvarných umění VUT. Vstup do zahrady je zdarma a denně od 9.00 do 17.00 hodin. Kotlářská 2 (PřF MU) do 1. 10. 

Design meets evolution: Theory and practice

Anglická přednáška Víctora de Lorenzoe na téma bioinženýrství, environmentální biotechnologie. Přednáška proběhne v rámci diplomového semináře Mikrobiologie, bude veřejně přístupná.   PřF na UKB  5. 10. v 10.00

Botanické a zoologické exkurze pro veřejnost

Podzimní botanická exkurze kolem Žďáru nad Sázavou pod vedením zástupců PřF - Ústavu botaniky a zoologie Vlakové nádraží Žďár nad Sázavou 23. 9. v 9.35

RMU Bazar 

Co je nadbytkem pro jednoho, může být s radostí využito někým jiným. Bazárek oblečení, bot, kabelek, knih či šperků
Rektorát MU,  Místnost 253 19. - 21. 9.

TV seriál Za oponou přírody

TV seriál o práci vědců z MU, která je úzce spjata s ochranou přírody (ochrana ohrožených biotopů, zachování druhové bohatosti bělokarpatských luk, biodiverzita slatinišť…)
 ČT 2  17. 9., 24. 9., 1.10 a 8.10 vždy v 18.55

Studentská burza učebnic

Možnost získat použité učebnice od starších spolužáků v rámci Orientačního týdne. 
ESF 18. 9 (10.00-14.00), 19. 9. 2023 (9.30-13.30)

Zasedání Rady pro udržitelný rozvoj ESF

 

Otevřená platforma zájemcům o fakultní dění v oblasti udržitelnosti.
ESF 26. 9. ve 13.00

ETUR na FF

Kromě akcentování témat s tím spojených napříč fakultními komunikačními kanály se ve fakultním areálu uskuteční happening Letters for Future, dále také společný sběr odpadu či eco-tour. Udržitelnost nově také zohlední celofakultní akce SemestrSTART a Open Day.
FF 20. - 26. 9.

EKOFILM

 

EKOFILM je nejstarší mezinárodní filmový festival s tematikou životního prostředí v Evropě. Jeho kořeny spadají až do roku 1974, kdy vznikl odtržením od festivalu Techfilm. Od roku 1991 je jeho hlavním pořadatelem Ministerstvo životního prostředí. Od roku 2015 se festival koná v Brně a organizují jej společně agentura Key Promotion s.r.o., Masarykova univerzita a EkoInkubátor z.ú. Každý rok otevírá festival některé z aktuálních environmentálních témat současnosti. Pro rok 2023: BEZ VODY TO NEJDE
FSS 5. - 8. 10. 

Bazar knih

„Nevlezou se vám už učebnice do poličky a chcete je předat dál? Hledáte studijní materiály na nový semestr a nechce se vám dávat zbytečně moc peněz za knížky? Spolek mediků pořádá burzu učebnic, kde můžete prodat studijní materiály, které už nevyužijete, ale zároveň od starších koupit učebnice, které hledáte!“

UKB - Jižní koridor 26. 9. (od 14.00)

Máte další návrhy na zlepšení ?

Inspirujte ostatní a jděte příkladem. Napište nám své návrhy a doporučení v oblasti udržitelného rozvoje na vaší fakultě nebo pracovišti.
Načítám...

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info