Historie umístění MU v žebříčku THE Impact Assessment

Masarykova univerzita se do tohoto žebříčku poprvé zapojila v roce 2021. Žebříček mapuje naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs) vysokými školami.

• 2023

V roce 2023 se MU celkově umístila na 401.–600. pozici mezi 1 591 světovými univerzitami. Ve srovnání s předchozím rokem si o jednu sdílenou příčku pohoršila a vrátila se tak k celkovému umístění z roku 2021. V pátém ročníku THE Impact se objevuje celkem 7 českých veřejných vysokých škol a 1 univerzita soukromá. MU je v celkovém hodnocení čtvrtou nejlépe hodnocenou českou univerzitou po UK, ČZU a UPOL.

MU se opět zapojila do hodnocení 4 ze 17 cílů
    udržitelného rozvoje OSN. Nejlepšího umístění, shodně na globální 201.–300. příčce, dosáhla v povinném cíli 17 Partnerství ke splnění cílů, v němž exceluje i mezi českými institucemi (1. místo) a dále v cíli 16 Mír, spravedlnost a silné instituce (v ČR 2. místo za UK).

Cíl 17 hodnotí, nakolik univerzita přispívá k národnímu či mezisektorovému dialogu v tématech udržitelného rozvoje, zda spolupracuje s lokálními či národními NNO a výzkumnými institucemi v této oblasti, zda nabízí studentům kurzy k environmentálním tématům či se zapojuje do měření a sběru dat v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje. Cíl 16 sleduje publikační činnost k tématu, míru spolupráce univerzity se složkami státu, aplikaci demokratických principů na půdě univerzity a měří také podíl absolventů univerzity s titulem z oblasti práv.

MU se dále umístila v cíli 3 Zdraví a kvalitní život a cíli 4 Kvalitní vzdělání shodně na pozici 301.–400.

• 2022

V roce 2022 Masarykova univerzita meziročně zlepšila své postavení a celkově se umístila na 301.–400. místě mezi 1 406 světovými univerzitami. V rostoucí konkurenci tak univerzita dokázala své postavení posílit, jelikož v minulém roce bylo do žebříčku zapojeno téměř o 300 univerzit méně.

MU se opět zapojila do hodnocení 4 ze 17 cílů udržitelného rozvoje OSN. Za svůj meziroční posun vděčí zlepšení pozice v cíli 17 Partnership for the goals, ve kterém se letos umístila na 301.–400. pozici. V tomto cíli je například sledováno, nakolik univerzita přispívá k národnímu či mezisektorovému dialogu v tématech udržitelného rozvoje a spolupracuje s lokálními či národními NNO a výzkumnými institucemi v této oblasti, zda nabízí studentům kurzy k environmentálním tématům anebo zda se zapojuje do měření a sběru dat v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje.

Nejlepšího umístění dosáhla Masarykova univerzita již podruhé v řadě v SDG 4 Quality education na 101.–200. místě. Za své umístění zde MU vděčí zejména svému inkluzivnímu a nediskriminačnímu prostředí, rozvinutému systému celoživotního vzdělávání a také množství edukativních akcí, jež koná pro veřejnost.

Dále následují SDG 16 Peace, justice and strong institutionsSDG 3 Good Health and well-being, kde se MU umístila shodně na 200.–300. místě jako v předchozím roce.

• 2021

V roce 2021 se Masarykova univerzita celkově umístila na 401.–600. místě mezi 1 115 světovými univerzitami.

MU se zapojila do hodnocení 4 ze 17 cílů udržitelného rozvoje OSN. Nejlepšího umístění dosáhla v SDG 4 Quality education na 101.–200. místě a je v tomto cíli nejlépe hodnocenou českou VŠ.

Dále následují SDG 16 Peace, justice and strong institutionsSDG 3 Good Health and well-being, kde se MU umístila shodně na 200.–300. místě.

V posledním a zároveň povinném cíli 17 Partnership for the goals je MU na 401.–600. místě a je rovněž nejlépe hodnocenou českou VŠ.