Žebříčky k udržitelnosti

Účast v mezinárodních žebříčcích pro Masarykovu univerzitu kromě symbolu určité prestiže také otevírá prostor pro navázání nové spolupráce a možnost šíření dobré praxe.

Pro Masarykovu univerzitu je smyslem aktivního zapojení se do nadnárodních ratingů jednak srovnání, do jaké míry je náš příspěvek k udržitelnosti významný, ale také jasná deklarace usilování o jeho další zlepšení.

Mezinárodní žebříčky

V roce 2022 se Masarykova univerzita umístila na 115. místě z celkem 1 050 univerzit a posunula se tak na žebříčku o 16 míst při stále se zvyšující konkurenci.

Žebříček hodnotí, nakolik univerzity rozvíjejí svou infrastrukturu i vzdělávání s ohledem na životní prostředí a principy udržitelnosti. Účelem žebříčku je přispět k akademické debatě o udržitelnosti ve vzdělávání a podporovat společenskou změnu respektující cíle udržitelného rozvoje vedenou univerzitami.

Hodnocení v rámci žebříčku se zaměřuje na 6 hlavních kategorií. Jsou jimi infrastruktura, energie a změna klimatu, odpad, voda, transport a vzdělávání a výzkum.

Historie umístění MU Více o žebříčku

Masarykova univerzita se v roce 2023 umístila na 401.–600. místě mezi 1 591 světovými univerzitami.

Nejlepšího umístění dosáhla MU v povinném cíli 17 Partnership for the goals a dále v cíli 16 Peace, justice and strong institutions a to na pozici 201.–300.

Žebříček THE Impact funguje od roku 2019 a jeho cílem je mapovat naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs) vysokými školami.

Masarykova univerzita se od roku 2021 zapojuje do hodnocení 4 ze 17 cílů udržitelného rozvoje OSN. Snahou MU je nejen upevňovat svoji pozici v ČR, ale také dále zviditelnit své postavení na mezinárodní úrovni.

Historie umístění MU Více o žebříčku

Masarykova univerzita získala v žebříčku stříbrnou medaili v oblasti "Dopad na životní prostředí" a bronzovou medaili v oblasti "Sociální dopad"

Žebříček měří čistě vědecký výkon ve vztahu k udržitelným cílům OSN (SDGs), vstupní data dodává Elsevier (strojové mapování publikací na SDGs v databázi Scopus).

Výsledky hodnocení jsou agregovány do dvou kategorií: Dopad na životní prostředí (SDGs 7, 11, 12, 13, 14 a 15), Sociální dopad (SDG 5 a 7).

Jako ukazatele výkonu jsou použity Celkový počet citací, Průměr FWCI na publikaci, Podíl publikací v nejlepších akademických zdrojích.

V obou pilířích obdrží univerzity medaili (zlatá, stříbrná, bronzová a kandidátská). Skóre ani pořadí univerzit nejsou v tomto hodnocení zveřejňovány.

Více o žebříčku

Masarykova univerzita se v roce 2023 umístila celkově na 161. pozici (v kategorii Environmental Impact 215., v kategorii Social Impact 186. a v kategorii Governance 117.).

Žebříček sleduje přínos vysokoškolských institucí k řešení světových výzev v oblasti životního prostředí, sociální sféry a správy (ESG). Oceňuje úsilí instituce vynaložené na budování udržitelného světa s důrazem na její vliv mimo univerzitní půdu.

Do komplexního systému měření vstupuje 53 ukazatelů, ke vstupním podkladům patří například metriky vědeckého výkonu v databázi Scopus, výstupy ze dvou průzkumů reputace, údaje poskytnuté v dotazníku QS WUR samotnou institucí, statistické údaje na celonárodní úrovni (via UN/UNESCO), sleduje se členství instituce v konkrétních nadnárodních iniciativách a sdruženích, a další.

Pro zařazení do žebříčku není nutné aktivní zapojení instituce, volitelně je však možné zaslat část vstupních dat, která by v opačném případě QS získávali z veřejně dostupných zdrojů. Instituce tak mohou vlastní angažovaností ovlivnit až 24 % celkového hodnocení.