Udržitelné nakupování

Na Masarykově univerzitě hledáme udržitelná a společensky odpovědná řešení. Jedním z nich je odpovědné zadávání veřejných zakázek (OVZ). Masarykova univerzita je veřejným zadavatelem, od roku 2009 zadává veřejné zakázky elektronicky. S počtem 123 vlastních objektů a obhospodařovaného majetku v hodnotě přes 16 mld. Kč se otevírá značný prostor pro zohlednění sociálních a enviromentálních aspektů v duchu OVZ. V roce 2016 podepsala univerzita memorandum o spolupráci s MPSV, čímž se přihlásila k principům společensky odpovědného veřejného zadávání.

Naše cíle

Masarykova univerzita se ve svém dlouhodobém strategickém záměru na léta 2021–2028 hlásí k odpovědnému nakupování následujícími cíli a opatřeními.

  1. Udržitelně a odpovědně řídit obnovu, rozvoj a budování univerzitní infrastruktury i pořizování souvisejících technologií a vybavení s cílem zajistit odpovídající funkční zázemí pro excelentní výzkum a kvalitní výuku i příjemné prostředí pro studenty a zaměstnance

    • Implementovaná strategie odpovědného veřejného nakupování
      • Vytvoření a implementace strategie odpovědného veřejného nakupování zohledňující širší ekonomické, environmentální a sociální aspekty včetně uplatňování kvalitativních kritérií

  2. V souladu s principy udržitelného rozvoje nakládat se zdroji energie, vodou a odpady a posílit informované řízení provozu univerzity umožňující efektivní užívání vybudovaných prostor i nakládání s majetkem
    • Zavedený systém školení zaměstnanců a studentů v problematice efektivního a environmentálně odpovědného provozu univerzity

„Masarykova univerzita koncept společensky odpovědného zadávání vnímá jako svoji povinnost či nezbytnost, pokud chceme veřejné prostředky, se kterými hospodaříme, vynakládat smysluplně.“

Mgr. Martin Hadaš, LL.M.
vedoucí Odboru veřejných zakázek

Realizace a plány na MUNI

Děje se

Realizujeme

Vznikla strategie odpovědného veřejného nakupování 2023–2028

Připrava strategie vycházela z priorit SZ MUNI 2021-2028 s cílem zajistit, aby všichni zaměstnanci, kteří se podílejí na zadávání veřejných zakázek na zboží, služby a stavební práce v rámci univerzity běžně zvažovali, jak můžeme prostřednictvím našich nákupních rozhodnutí přispívat ke kvalitnímu a zdravému životu všech generací, ochraně životního prostředí a ke svobodné, soudržné a bezpečné společnosti.

Byly definovány priority udržitelného zadávání univerzity, které budou zvažovány při rozhodování o zadávání veřejných zakázek a prosazovány zejména prostřednictvím pověřených nákupních oddělení/útvarů. Jedná se konkrétně o následující priority:

  • Komunikace a spolupráce
  • Důstojné a férové podmínky
  • Ekologicky šetrná řešení
  • Kvalitativní hodnotící kritéria, náklady životního cyklu

Na základě strategie odpovědného veřejného nakupování budou vypracovány konkrétní roční plány implementace, které budou realizovat jednotlivá nákupní oddělení. Plnění těchto plánů bude sledovat vedoucí OVZ a podávat o něm zprávy kvestorce, jež je garantem této oblasti udržitelného rozvoje na Masarykově univerzitě.

Plánuje se

Plánujeme

 

Udělalo se

Zrealizovali jsme

Velkou přidanou hodnotu spatřuje univerzita v upuštění od hodnocení veřejných zakázek pouze na cenu. Tam, kde je to přínosné, zvažuje využití necenových kritérií a hodnocení kvality. V tomto směru byla pro Masarykovu univerzitu velkou inspirací setkání se zahraničními zadavateli zejména z Velké Británie a Nizozemska, kde se hodnocení pouze na nejnižší cenu používá velmi omezeně. Důraz je naopak kladen na získání tzv. hodnoty za peníze (value for money).

Od roku 2016 spolupracuje univerzita s týmem z MPSV na projektu „Podpora implementace a rozvoje sociálně odpovědného veřejného zadávání“. Univerzita je zároveň členem Platformy odpovědného veřejného zadávání, neformálního uskupení veřejných zadavatelů, kteří se hlásí ke strategickému přístupu k veřejnému nakupování a ve své praxi implementují odpovědné veřejné zadávání. Klíčovou součástí Platformy je sdílení dobré praxe a networking s ostatními členy a odborníky v oboru odpovědného veřejného zadávání.

Transparentní komunikace s dodavateli

Masarykova univerzita ve svých výběrových řízeních usiluje také o maximální snížení administrativní zátěže.

  • V roce 2010 zavedla několik Dynamických nákupních systémů pro pořizování běžného a obecně dostupného zboží a služeb, které otevírá možnost účastnit se dílčích veřejných zakázek i malým a středním dodavatelům. Univerzita sází na transparentní komunikaci mezi zadavatelem a dodavateli.
  • V roce 2018 uspořádala několik setkání s dodavateli ve smyslu tzv. Meet the buyer (Poznej svého zadavatele), na kterých seznámila dodavatele se svými záměry a prioritami.
  • Od roku 2019 Masarykova univerzita začala seznamovat dodavatele se svým plánem investičních akcí na celý rok, dodavatelé tak mohou lépe plánovat s ohledem na své kapacity.

Formou OVZ byla v roce 2020 realizována například výběrová řízení na nákup plně automatického skladovacího systému do biobanky (předpokládaná hodnota 26,7 mil. Kč bez DPH) nebo na služby odpadového hospodářství - zajištění svozu a likvidace jednotlivých druhů odpadů (předpokládaná hodnota 10,4 mil. Kč bez DPH).

Masarykova univerzita zapracovala záměr k OVZ do své vnitřní směrnice upravující procesy zadávání veřejných zakázek i do připravovaného Strategického záměru 2021+.

Při stavebních zakázkách využívá univerzita požadavku, aby dodavatel zajistil legální zaměstnávání, férové a důstojné pracovní podmínky a odpovídající úroveň bezpečnosti práce pro všechny osoby, které se na předmětu plnění budou podílet.

Meziuniverzitní projekt University leaders in SDGs

Masarykova univerzita byla koordinátorem realizovaného CRP projektu UNILEAD pro rok 2022 a 2023, kterého se účastnilo 26 českých univerzit s cílem vytvořit kontaktní síť v problematice univerzitního udržitelného rozvoje a v rámci 10 vybraných tematických okruhů vypracovat sady doporučení pro univerzity, následně také generické strategie. Jedním z témat je právě oblast udržitelného nakupování, které Masarykova univerzita garantovala v zastoupení vedoucího Odboru veřejných zakázek.

Bez popisku

Věděli jste, že...?

Kolekce univerzitních mikin Be Responsible byly garantovány certifikátem OCS certificate Kariban 2016. Vedle šetrného chování k přírodě a ke zdraví lidí, kteří se na pěstování a zpracování podílejí, kladou výrobci těchto materiálů důraz na dodržování sociálních standardů.

Univerzita v rámci nabídky reklamních předmětů podporuje malé regionální výrobce a tvorbu speciálních předmětů v chráněných dílnách (např. ručně šité historické sešity). Nabídka reklamních předmětů se průběžně obměňuje.

Předchozí Následující

Praktické tipy pro každého

Při vlastních nákupech rozvíjejte svoje odpovědné chování, zvažte:

  • nákup od regionálních certifikovaných prodejců
  • lokálnost a sezónnost potravin a jejich dopad na životní prostředí (nákladnost jejich transportu ze vzdálenějších destinací)
  • hledisko cirkularity - za jak dlouho skončí nakoupené zboží jako odpad a zda by bylo možné je recyklovat
  • uvažujte o alternativách sdílení, upcyklace a znovupoužití věcí

Podělte se o své zkušenosti

Inspirujte ostatní. Napište nám o svých realizovaných projektech či zkušenostech s udržitelným nakupováním na vaší fakultě nebo pracovišti.
Načítám...

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info