Zrealizovali jsme
Velkou přidanou hodnotu spatřuje univerzita v upuštění od hodnocení veřejných zakázek pouze na cenu. Tam, kde je to přínosné, zvažuje využití necenových kritérií a hodnocení kvality. V tomto směru byla pro Masarykovu univerzitu velkou inspirací setkání se zahraničními zadavateli zejména z Velké Británie a Nizozemska, kde se hodnocení pouze na nejnižší cenu používá velmi omezeně. Důraz je naopak kladen na získání tzv. hodnoty za peníze (value for money).
Od roku 2016 spolupracuje univerzita s týmem z MPSV na projektu „Podpora implementace a rozvoje sociálně odpovědného veřejného zadávání“. Univerzita je zároveň členem Platformy odpovědného veřejného zadávání, neformálního uskupení veřejných zadavatelů, kteří se hlásí ke strategickému přístupu k veřejnému nakupování a ve své praxi implementují odpovědné veřejné zadávání. Klíčovou součástí Platformy je sdílení dobré praxe a networking s ostatními členy a odborníky v oboru odpovědného veřejného zadávání.
Transparentní komunikace s dodavateli
Masarykova univerzita ve svých výběrových řízeních usiluje také o maximální snížení administrativní zátěže.
- V roce 2010 zavedla několik Dynamických nákupních systémů pro pořizování běžného a obecně dostupného zboží a služeb, které otevírá možnost účastnit se dílčích veřejných zakázek i malým a středním dodavatelům. Univerzita sází na transparentní komunikaci mezi zadavatelem a dodavateli.
- V roce 2018 uspořádala několik setkání s dodavateli ve smyslu tzv. Meet the buyer (Poznej svého zadavatele), na kterých seznámila dodavatele se svými záměry a prioritami.
- Od roku 2019 Masarykova univerzita začala seznamovat dodavatele se svým plánem investičních akcí na celý rok, dodavatelé tak mohou lépe plánovat s ohledem na své kapacity.
Formou OVZ byla v roce 2020 realizována například výběrová řízení na nákup plně automatického skladovacího systému do biobanky (předpokládaná hodnota 26,7 mil. Kč bez DPH) nebo na služby odpadového hospodářství - zajištění svozu a likvidace jednotlivých druhů odpadů (předpokládaná hodnota 10,4 mil. Kč bez DPH).
Masarykova univerzita zapracovala záměr k OVZ do své vnitřní směrnice upravující procesy zadávání veřejných zakázek i do připravovaného Strategického záměru 2021+.
Při stavebních zakázkách využívá univerzita požadavku, aby dodavatel zajistil legální zaměstnávání, férové a důstojné pracovní podmínky a odpovídající úroveň bezpečnosti práce pro všechny osoby, které se na předmětu plnění budou podílet.
Meziuniverzitní projekt University leaders in SDGs
Masarykova univerzita byla koordinátorem realizovaného CRP projektu UNILEAD pro rok 2022 a 2023, kterého se účastnilo 26 českých univerzit s cílem vytvořit kontaktní síť v problematice univerzitního udržitelného rozvoje a v rámci 10 vybraných tematických okruhů vypracovat sady doporučení pro univerzity, následně také generické strategie. Jedním z témat je právě oblast udržitelného nakupování, které Masarykova univerzita garantovala v zastoupení vedoucího Odboru veřejných zakázek.