Historie umístění MU v žebříčku QS Sustainability Rankings

Žebříček hodnotí přínos vysokoškolských institucí k řešení světových výzev v oblasti životního prostředí, sociální sféry a správy (ESG). Masarykova univerzita se v něm aktivně zapojuje od jeho zrodu v roce 2022.

• 2023

V roce 2023 Masarykova univerzita meziročně zlepšila své postavení a celkově se umístila na 161. příčce. V národním srovnání zaujala 1. příčku mezi všemi českými univerzitami. V kategorii Environmental Impact získala světově 215. místo, v kategorii Social Impact 186. místo a v nové kategorii Governance 117. místo.

Žebříček doznal několika významných změn. Počet jednotlivých metrik byl rozšířen na 53 a vznikla celá nová kategorie Governance. Navýšil se počet metrik, pro které dodávají podklady hodnocené instituce. Mohou tak ovlivnit až 24 % celkového skóre. Přínos univerzity v oblasti životního prostředí má nově vliv na 45 % celkového výsledku, oblast sociální také 45 % a nově sledovaná oblast řízení instituce pak 10 %. Počet publikovaných institucí se v druhém ročníku zdvojnásobil, zmírnila se též kritéria přijetí do hodnocení.

K nejsilnějším indikátorům Masarykovy Univerzity v roce 2023 patří Knowledge Exchange (skóre 91,3 z možných 100), Good governance (skóre 89,6), Environmental Research (skóre 87,4) a Health and Wellbeing (skóre 86,7).

• 2022

V prvním ročníku žebříčku se Masarykova univerzita umístila na sdílené pozici 281. - 300. V kategorii Environmental Impact přitom zaujala světově 198. příčku, v kategorii Social Impact pak 369. příčku.

Publikováno bylo v pilotním ročníku jen 700 institucí. Prerekvizitami pro zařazení byly umístění v hlavním žebříčku QS World University Rankings, minimální úroveň výzkumu spojeného s udržitelností a existence veřejně dostupné strategie obsahující opatření pro zmírnění dopadů na životní prostředí.

Žebříček u svého zrodu obsahoval 37 jednotlivých metrik sdružených do 8 širších indikátorů a ty dále do dvou širších kategorií. Polovina hodnocení tak posuzovala přínos univerzit v oblasti životního prostředí a polovina v sociální oblasti